04-9930343

שלום אורח! (התחבר או הירשם)

המדריך להכנת סבון סבון טבעי בבית

הכנת סבון טבעי בבית
{שמנים נמסים בסיר}

 הכנת סבון טבעי בבית
{ערבול סופי במערבל יד תוך הוספת שמנים אתריים}

הכנת סבון טבעי בבית
{מזיגת הסבון המוכן לתוך התבניות}

הכנת סבון טבעי בבית
{חיתוך הבלוק לסבונים}
 
סבון טבעי
{סבון טבעי מוכן לשימוש}

הקדמה או: מה הקשר בין סבון טבעי, קרם ברולה, ושני טון לבנדר

סבון קרם ברולה?

לא לגמרי ברור מהו, אבל זו עובדה שקיים קשר נסתר בין סבון טבעי איכותי ואוכל טוב. כמו קרם ברולה חם במסעדת יוקרה, סבון איכות מפנק יודע לעורר את החושים בתחושות מענגות – קרמיות עשירה ומזינה, ניחוחות מפקחי לב ומקפיצי חושים, ומעבר לכל הנאה גדולה שמגיעים לכפית או למקלחת הראשונה. לכן, זה לא מפתיע שהתחושה כשעומדים מול מבחר מפתה של סבונים טבעיים איכותיים ומול ויטרינה של קונדיטוריה מוקפדת ומוצלחת היא כמעט זהה. פשוט עומדים נפעמים ואי אפשר להחליט עם מה להתחיל. רוצים לטעום ממש יותר מהכול, וממש לא פשוט להחליט על מה אפשר לוותר, כי, מה לעשות, לרוקן את החנות אי אפשר...

הכנת סבון טבעי בבית -פרויקט בסדר גודל קינוחי

אם נמשיך לזרום עם קו המחשבה הזה, אז לא מפליא שתהליך הכנת סבון טבעי בבית דומה מאוד להחלטה, מהסוג שקופצות על רובינו מידי פעם, להשתגע וללכת על "פרוייקט" קינוחי יוצא דופן מאחד מספרי הבישול הנוצצים שבדרך כלל בעיקר מפארים את המדף. יום אחד מיוחד, פשוט מחליטים ללכת עם הלב, נגד כל ההיגיון והשכל הישר, ולהכין את ה-"מרקיז" ארבע סוגי שוקולד עם קרם אגוזי לוז ואגסים ביין קינוח לבן שכבר שנה קורץ לכל המשפחה מהתמונה הזו שפרוסה על שתי עמודים בשער הקינוחים. זה אותו סיפור בדיוק עם הכנת סבון בבית. המדריך הזה נכתב על מנת ללוות, ללמד ולעודד אתכם משלב החלום ועד ההתפעלות מהסבון הטבעי המוכן.

הכנת סבון טבעי איכותי בבית דורשת אותו סוג החלטה: ללכת על פרוייקט מהנה שסופו סבון מיוחד ומהנה, שתפור בדיוק לחלום האישי שלכם. וזה, אגב, היתרון הגדול של הכנת סבון טבעי בעצמכם. בבית יש לכם את חופש היצירתי מוחלט להכין את הסבון שתמיד חלמתם עליו, בלי שום פשרות, כמו גם את הוודאות שבאמת רק החומרים המשובחים ומוצלחים ביותר נכנסו לסיר. למעשה, אם תרצו להשקיע בחומרי הגלם, תוכלו ליצור סבון טוב יותר מרוב מה שאפשר לקנות היום בשוק, כי הרבה יצרנים של סבון טבעי משלבים גם חומרי גלם זולים יותר בנוסחא משיקולים כלכליים (חומרי גלם יקרים = סבון יקר = שוק יוקרה קטן). לכן, איכות הסבון תהיה לחלוטין תחת שליטתכם, ומדריך הזה נשתדל לתת לכם את כל הידע לבחור את החומרים המתאימים ביותר עבורכם.

חלק ב' - תהליך הכנת סבון טבעי:

מבט העל נחסוך מכם את ההקדמה האינצקלופדית על שלבי התפתחות הסבון והשימוש בו בהיסטוריה האנושית – אתם מוזמנים לגשת לגוגל להעשרה נוספת בזמנכם הפנוי.

סיבון (sapofinication): הבסיס לסבון טבעי

סיבון (sapofinication) הוא תהליך טבעי, די פלאי, שקורה כאשר משלבים שלושה מרכיבים יסודיים: א. שומן, ב. בסיס (הכוונה לחומר בסיסי, בניגוד לחומצה, שיש לו PH גבוה), ג. ותנועה פיזית של ערבוב וערבול. בתנאים לא מסובכים, שבהם סביר שתשלטו מתוך שינה בסוף המדריך הזה, כאשר מערבבים את השומן עם הבסיס ומערבלים, נוצרת מסה של סבון טבעי במרקם של "מעדן חלב" או פודינג חם, שאותה יוצקים לתוך תבנית להתקרר ולהתייצב. לאחר כמה שבועות התהליך הכימי של החיבור בין השומן לבסיס מסתיים לגמרי, ומה שיש לכם בידיים זה סבון נפלא מוכן לשימוש. כמובן שיש עוד הרבה להסביר, אבל זו התמונה הכללית.

למי אתם קוראים שומן?!

לשמחתנו הרבה, מאחורי המושג המאיים "שומן" מסתתרת קבוצה מופלאה ורחבה של חומרי גלם מפתים, שלפחות אצל טבחים וחובבי סבון מעוררת תחושות של צפייה והתרגשות. בין החברים הבולטים בחבורה אפשר למצוא למשל – שמן זית, שמן שקדים מתוקים, חמאה שיאה, שמן נבט חיטה, שמן קוקוס, שמן אבוקדו, שמן קוקויי, שמן חוחובה. הרשימה מתרחבת למאות סוגי שמנים, שלכל אחד תכונות טבעיות ייחודיות ומופלאות שבתוצאה סופית משפעילות על הסבון שנעשה מהם ותורמות למגוון עצום של סבונים טבעיים שניתן נייצר עם תכונות הקצפה, הזנה וטיפוח שונות ומיוחדות.

חלק ג' - איך מבשמים סבונים טבעיים ומה ההתלהבות משמנים אתריים?

הכול הולך אחרי האף

חוץ מהתכונות הפיזיות של הסבון הטבעי (הזנה, הקצפה, טיפוח, ניקיון), כמובן שגם הריח מהווה תכונה בעלת חשיבות עליונה. זה נושא קצת רגיש בתעשיית הסבון הטבעי, משום שחומרי הריח הטבעיים המשובחים ביותר, שמניים אתריים טהורים, עולים המון-המון כסף. לשם הדגמה, מחירים של מעל 700 ₪ לליטר מאפיינים הרבה מאוד מהשמנים האתריים שנחוצים לייצור סבון טבעי, ויש גם כמה שמנים אתריים שעולים כפול ויותר. לכן, חיתוך פינות וקיצורי דרך נפוצים מאוד בתחום חומרי הריח בסבון. אגב, כל היצרנים של סבון תעשייתי פשוט מפגיזים בחומרי ריח סינטטי חזקים וזולים וגומרים את כל העניין בנוק אוט לכיס, וגם לאף ולבריאות.

שני טון לבנדר בבקבוק שמן אתרי קטן

בכל מקרה, מאחר שאנחנו מתכוונים ליצור סבון מעולה, אנחנו מתמקדים בשמניים האתריים. שמן אתרי הוא בעצם מיצוי טבעי של שמנים הנמצאים בתוך צמחים, שהם מקור הריחות המופלאים שיש לצמחים השונים. כידוע, נדרשים כמויות עתק של צמחים להפקת מעט מאוד שמן אתרי, שזו הסיבה למחירים האסטרנומיים. עוד אחת ממתנות הבורא היא המגוון העצום של אלפי הצמחיים הריחניים שקיימים בטבע, ומהם ניתן להפיק שמנים אתריים. לכל צמח יש כמובן את הריח שלו, הנעים והמושך בפני עצמו (או שלא, תלוי כמובן בטעם האישי). בנוסף, ולא פחות חשוב - לכל שמן אתרי טבעי יש תכונות ריפוי ומניעה של מחלות נפוצות ואפילו של מחלות מאוד רציניות, כמו גם השפעה עוצמתית להפליא על מצב הרוח והרגש. לא נוכל להיכנס לפירוט עשרות השמנים השימושיים והנפוצים במסגרת המדריך הזה (אבל יש מידע בחלק חומרי הגלם של המדריך - בפיתוח), אך בשביל זה יש תחום שלם שנקרא ארומתרפיה, שוב, שאלו את גוגל.

סיכום ביניים קצר

השורה התחתונה היא שאיכות הסבון הטבעי שלכם תהיה מושפעת בעיקר מהרכב ואיכות השמנים הצמחיים שתבחרו, כמו גם מסוג השמנים האתריים שתחליטו לבשם את הסבון בהם. כמובן, שתהליך נכון הוא מרכיב קריטי פה, כי בעיות בטכניקה יובילו לרוב לכישלון מוחלט להגיע בסופו של דבר למשהו שדומה לסבון, או לסבון ירוד ואפילו מזיק (עודף בסיס שעלול להישאר בסבון). סיכום של הסיכום: המשיכו לקרוא כדי ללמוד איך עושים את זה כמו שצריך!

זהו סיימנו את ההקדמה - ממשיכים להיכרות עם המושגים הבסיסיים בהכנת סבון טבעי בבית, הכלים הדרושים, חומרי הגלם ולהכנה ממש.

המדריך ממשיך! לחצו להמשך.

המדריך להכנת סבון סבון טבעי בבית – חלק ב